természettudomány kedvelőinek!!!!
természettudomány kedvelőinek!!!!
.:Menü:.
 
.:Bejelentkezés:.
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
.:Állatok tartása:.
 
.:Karikatúra:.
 
.:Kvíz:.
 
.:tikk-takk:.
 
.:Naptár:.
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
.:Leonardo Da Vinci:.
 
..Számláló:.
Indulás: 2005-03-08
 
.:Vadászgörény:.

Beszerzési lehetőségek

Amit mindenképpen tartsunk szem előtt!

Manapság jártunkban, keltünkben találkozhatunk esti sétájukra induló görényekkel. Jobb esetben a póráz másik végén, vagy pár méteres körzetben megpillantjuk ezen egzotikusnak számító háziállat gazdáját is. Ha véletlenül nem így történne, akkor egy vad, szabadon élő görényhez van szerencsénk, aki éppen az esti vadászatára indul és megpillantván minket, hanyatt homlok, menekül, ugyanis nem csak ő a nagy vadász, de ő rá is sokan vadásznak, emberi maskarába bújt egyének, puskával a kezükben, csapdákat maguk mögött hagyva. A hírhedt csirke és patkányvadász hosszú utat tett meg az ólaktól és erdőktől az ember otthonáig. Szerencsésebb egyedek, mint háziállat, szerencsétlenebbek, mint a téli hideg ellen meleg menedéket nyújtó szőrmekabát, sapka vagy kézmelegítő, illetve falikép vagy dísztárgy.
Maradjunk a szerencsés csillagzat alatt született egyedeknél, akik bekerülnek egy szertő családi környezetbe és életük végéig gondoskodni fog róluk a gazdi.

Görényeket sok mindenki szaporít, illetve tenyészt. Ezeknél az embereknél általában a legkedvezőbb áron lehet hozzájutni az áhított állathoz. Azok a tenyésztők, akik szívvel-lélekkel foglalkoznak az állataikkal, mindent megtesznek azért, hogy állataik jó helyre, hozzáértő kezek közé kerüljenek, így sok információval szolgálhatnak az állat igényeiről.

Bevásárló centrumokban sétálgatva gyönyörű kirakatok kecsegtetik a vásárlókat. Az állatbarátok számára mi lehetne érdekesebb, mint az állatkereskedés terrárium, akvárium és ketrec halmaza, illetve az ott rejtőzködő, gazdára váró állatok. Jó kereskedőtől - természetesen itt nem az üzleti szempontra gondolok - élmény vásárolni, mert hozzáértően foglalkozik az állattal és segíti az új gazdit annak megismerésében. Így egy helyen hozzájuthatunk az állathoz, a felszerelésekhez és a takarmányhoz is és nem kell napokat keresgélnünk az egyes berendezési tárgyak után.

Állatotthonokban a sok megunt, utcára kitett kutya és macska mellett olykor megtalálhatók ezek az egzotikusnak számító állatok is. Innen is örökbe fogadhatunk, viszont számolnunk kell azzal, hogy ezek már általában felnőtt, öntörvényű állatok, akikben már egyszer megszakadt a bizalom selyemszála, és ha sikerül is összekötnünk azt ismét, a csomó mindig ott marad. Éppen ezért csak felelősség-teljes és szakképzett állatbarát vállalkozzon ilyen feladatra.

Újságokban és interaktív hirdetményekben sok hirdetéssel találkozhatunk, amelyben kölyköket vagy megunt, kényszerűségből elajándékozandó állatokat kínálnak megvételre, befogadásra.

Bárhonnan is vásárolunk görényt, annak előéletét mindenképpen tisztán kell látnunk.

A legfontosabb az első benyomás! A szerelem első látásra csodálatos dolog, csak nehogy három napig tartson, mint az átlagos csodák. Az igazi szerelem meglát, beleszeret, udvarol, elképzel, beteljesedik, életünk végéig tart. A "görényszerelem" meglát, nem vásárol azonnal, hanem átgondol, nem egyszer, hanem több napon át gondolkodik, információt szerez, beszerzi a szükséges felszereléseket, megkeresi a legalkalmasabb példányt, megszerzi, szereti annak élete végéig, esetleg közben újra szerelmes lesz, de eben az esetben a bigámiát a törvény nem bünteti.

Vásárlás előtt nézzünk körül, mert egyrészről az állatok tartási körülménye sok mindent elárulhat a nevelkedés folyamatáról. Tiszta helyen tartott állatok ápoltabbak, egészségesebbek és biztos, hogy szeretik őket, s ők is szeretnek. Másrészről az eladó, legyen tenyésztő, szaporító vagy kereskedő széles ismeretekkel rendelkezvén az állatokról, azok tartási igényeiről szívéjes felvilágosítást kell adnia minden új görénytartónak.

A "meglátni és megszereti" és a beszerzés közti periódus a gondolkodási idő, amikor rengeteg kérdésnek kell felmerülnie bennünk. Természetes jelenség, hogy a számtalan kérdés "éles helyzetben" nem fog eszünkbe jutni. Ez tapasztalati tény. Ezért mindenkinek az tanácsolom, hogy amint megszületik a kérdés, jegyezzük fel egy papírlapra, így mindenre fény derülhet.
Kérdéseink, pl. a következők legyenek:
Milyen igényekkel rendelkezik ez az állatfaj?
Honnan származik az egyed? Milyen vérmérsékletűek a szülők?
Be voltak-e oltva a szülők?
Kapott-e az állat oltást, részesült-e féreghajtásban. Ha igen, akkor kell, hogy legyen oltási könyve, amelyet megkapunk az állattal együtt?
Szelídített, vagy úgynevezett "kesztyűs görény", aki nevelésre szorul?

Olyan állatot szabad megvenni, befogadni, amelynek szőrzete fényes, mozgása élénk, érdeklődő, egészséges állat benyomását kelti. A külső megjelenésen túl sokat elárulhat az állat fogazata. Nézzünk bátran bele az éles fogakkal teli szájba, és ha a harapó-eszköz ép, porcelánfehér, akkor nincs miért aggódnunk, fiatal állattal van dolgunk.

Aki nem foglalkozott behatóan a görények fejlődésével, annak nehézséget okozhat a fiatal és a felnőtt állat elkülönítése. A görények életük első hat hónapjában olyan gyorsan fejlődnek, hogy majdnem elérik a kifejlett nagyságot, így a fél és az 1-2 éves görények ugyanúgy néznek ki, főleg akkor, ha a felnőtteket szegényesebben táplálták, mint amit az igényelne.

Ha félelmet kelt bennünk, idegenkedünk egy adott egyedtől, akkor addig kell keresni, amíg megtaláljuk a legszimpatikusabb állatot.

Olyan helyen, ahol mindenki kézbe veheti, simogathatja a gazdira váró kisállatokat, ott nagyobb az esélye, hogy az aznap még egészségesnek tűnő állat másnapra leesik a lábáról és beteget jelent. Nem ajánlatos ilyen helyen vásárolni.

Takarmányozás

Életkornak megfelelő takarmányozás szükséges (kölyök, felnőtt ivaros, ivartalanított, vemhes és szoptató anya, idős állat) és figyelembe kell venni, hogy ezek az állatok kizárólag húsevőállatok. A kizárólag húsevő kifejezés nem azt jelenti, hogy csak színhúst kaphat az állat, hiszen a természetben, a zsákmányállatban ott van a csont, porc, béltartalom és 50%-ban az izomzat. Ezt a vonalat kell követnünk az étrend összeállításánál. Főtt csirke húst, rizst, párolt zöldségeket, gyümölcsöket, konyhai maradékokat adhatunk állatunknak. Élő zsákmányállatra nincs szükség, de ha vadásztatni szeretnénk állatunkat, akkor takarmányegeret és kisebb patkányt is adhatunk neki. Kerüljük a nyers disznóhúst, mert olyan betegségeket terjeszthet, amely nem gyógyítható, ezen kívül pedig parazitákkal is fertőzött lehet. Általában se adjunk nyers húsokat a görénynek, mert különböző baktériumokat és vírusokat tartalmazhatnak, melyek hőkezeléssel (főzés, párolás, sütés) elölhetők. Kényelmesebb megoldás a konzerv és a száraztápok etetése, bár az üzletekben kapható macskatápok nem elégítik ki kellő mértékben az állatok igényeit. Válasszunk jó minőségű macskatápot, amely vitaminokat is tartalmaz. A jó szőrminőség alapfeltétele a megfelelő vitamin és ásványi-anyag tartalom, amelyet pótolhatunk nyers tojás sárgájával, vagy főtt egész tojással. Vitamindús, de túlzott etetése vitamin túladagoláshoz vezethet, a nyers csirkemáj. Cukrot, csokoládét, kenyeret, szénhidrát dús táplálékot ne etessünk az állatunkkal. Mindig legyen szemünk előtt, hogy az állatot kondíciójának, és életkorának megfelelően kell etetnünk. A kölykök szinte annyit ehetnek - persze csak kisebb adagokban - amennyit akarnak, ez vonatkozik a vemhes és szoptatós anyákra is, viszont keveset mozgó felnőttek, ivartalanított állatok takarmányozását vissza kell fogni. Az éves oltásoknál az állatorvos felülvizsgálja az állat szőrminőségét és a kondícióját és tanácsait megfogadva hosszabb életet adhatunk kedvencünknek.A görények táplálóanyag igénye:
Fehérje 30 - 40 %.
Zsír 15 - 40 %.
Hamu 5 - 15 %.
Rost 12 - 25 %.
Kálcium 1 - 1.2 %.
Foszfor 1 %.
NaCl 0.5 - 1 %.
Vitamin E 250 mg/kg min.
Állategészségügy
A gondos gazda köteles jó gazda gondosságával eljárni: "az az emberi tevékenység, amely arra irányul, hogy az állat számára olyan életkörülményeket biztosítson, amely az annak fajára, fajtájára és nemére, korára jellemző fizikai, élettani, tenyésztési és etológiai sajátosságainak, egészségi állapotának megfelel, tartási, takarmányozási igényeit kielégíti (elhelyezés, táplálás, gyógykezelés, tisztán tartás, nyugalom, gondozás, kiképzés, nevelés, felügyelet)". Idézet: a 1998.évi XXVIII. Törvény-ből.
Az állatok prevenciós (megelőzés) célú ellátása, a betegek kezelésével ellentétben, az egészség fenntartására irányuló tervezett tevékenységekből áll. Elsődleges célja az egészségi kockázati tényezők minimálisra csökkentése (vakcinázások, féreghajtások), mind az emberek felé (zoonózisok), mind az állatok felé.

 Egyes fertőző betegségek és védőoltások

Szopornyica: A kutya és rokonai vírusos megbetegedése, amely iránt a ragadozók rendjének több családjához tartozó fajok is fogékonyak, így a mosómedvék és a menyétfélék (vadászgörény). A betegség terjesztésében a fertőzött állatoknak van döntő szerepe, amelyek a lappangási idő (7-10 nap) alatt is különféle váladékaikkal ürítik a vírust (orrváladék, vizelet), de érintkezéssel, fertőzött takarmánnyal, ivóvízzel és használati eszközökkel (cipőtalp) is átadható. Az oltatlan állatok életének megmentése reménytelen, ezért már 6-8 hetes korban el kell kezdeni vakcinázni a kölyköket, amely oltást 3-4 hetenként meg kell ismételni, amíg az állat el nem éri a 14 hetes kort. Ezután évente egy oltás elegendő a védelem fenntartásához.

Leptospirosis: A leptospirák (mikrobák) iránt fogékony valamennyi melegvérű állat és az ember is. A különböző szerotípusokat fertőzött állatok (rágcsálók, sertés, kutya) hordozzák, vizeletükkel ürítik és közvetítik. Menyétfélékben is kimutatták a megbetegedést. Bár antibiotikummal hatásosan gyógyítható az idejében felismert megbetegedés, ellene való védőoltás mégis indokolt az ember fogékonysága miatt is. A kutyák immunizálását 9-12 hetes korban kezdjük, amelyet kétszer ismételünk, majd ezután évente egyszer. Saját görénytenyészetemben, a kölyköket szopornyicával kombinált védőoltásban részesítem háromszor 3-4 hetente 6 hetes kortól, majd félévente egyszer kapnak védőoltást életük végéig.

Veszettség: Ritka kivételtől eltekintve halálos lefolyású, vírus okozta agy és gerincvelő-gyulladás, amely állatokban és emberekben egyaránt előfordul. A veszettség gyógyíthatatlan betegség. A kutyák három hónapos korban, majd azután 6 hónappal és ezt követően évente történő védőoltása kötelező minden eb-tartó számára. Macskák és egyéb húsevők (görény, mosómedve) részére nem kötelező, de ajánlott évente egyszer.

Parvovírus: A görények nem fogékonyak a kutyák parvovírusos hasmenésére és a macskák ugyancsak parvovírus okozta fertőző gyomor- és bélgyulladására (panleukopenia), ezért ezek ellen való oltás nem szükséges és nem is ajánlott. A nyérc parvovírus okozta bélgyulladás, főként fiatal nyércekben, gyors lefolyású megbetegedés. Létezik ellene védőoltás, de Magyarországon nincs forgalomban. Külföldön a nyérceket 6-8 hetes koruktól vakcinázzák ugyanúgy, mint a macskákat. Egy önálló parvovírus okozza a nyérc aleuti betegségét, ami egy lassan kialakuló immunkomplex betegség, általában halálos kimenetelű. A vírusra a görény is fogékony, de védőoltás ellene nincs, a betegség befolyásolhatatlan.

Egy lehetséges vakcinázási program:

6-8 hetes korban Szopornyica és Leptospirosis kombinált
9-11 hetes korban Szopornyica és Leptospirosis kombinált
12-14 hetes korban Szopornyica és Leptospirosis kombinált
15-17 hetesen Veszettség
1 éves korbanés ezután félévente Szopornyica és Leptospirosis kombinált
1 éves korban ezután évente Veszettség

Paraziták elleni kezelések:
A görények, mint a többi húsevő is folyamatos külső és rendszeres (negyedévente, de legalább félévente) belső parazita elleni kezelésben kell, hogy részesüljenek. Gyakori jelenség, hogy a frissen beszerzett kölykök, illetve a sétáltatott állatok fülében megtelepedett atkák, állandóan irritálják a hallójáratot és ez nyugtalanságot, viszketegséget okoz. Egyéb külső élősködők a bolhák, ritkábban a kullancsok, amelyekkel szemben is folyamatos védelmet kell biztosítanunk (nyakörvet nem szabad az állatra tenni), akár sray-vel, bolhaporral, vagy egyéb, az állatorvos által ajánlott készítménnyel. A belső paraziták elleni védekezés nem csak az állatunk miatt fontos, hanem saját egészségvédelmünk szempontjából is nélkülözhetetlen. Általánosan a macskáknak való féreghajtó paszták alkalmasak a görények kezelésére is, könnyedén adagolhatók és az ízük sem olyan borzalmas (bár még nem voltam vadászgörény). Egysejtű paraziták is előfordulhatnak görényekben. Fiatal állatok (6-16 hetes korban) véres hasmenését okozhatja az ún. coccisiosis, amelyet kutyától, macskától is megkaphat, illetve visszaadhat. Kezelése a kisállatoknál megszokott módszerrel két héten keresztül. Rendszeres bélsárvizsgálattal felderíthetőek ezek a paraziták, melyek közül még egyet említenék meg, amely az emberre is veszélyes lehet (zoonózis), ez pedig a cryptosporidiosis.
Az állatok rendszeres állatorvosi vizsgálatával megelőzhető, illetve korán felderíthető számos megbetegedés. A legelső vizit 6-8 hetes korban kezdődik, amikor az állatorvos alaposan átvizsgálja a kis állatot, védőoltásban részesíti, kezeli külső és belső paraziták ellen A 4-5 éves görények már-már középkorúnak tekinthetők, ekkor ajánlott évente legalább egyszer - a védőoltások alkalmával - teljes, akár vérvétellel egybekötött kivizsgálást kérni.
Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy a kölyköket megbízható helyről szerezzük be, ahol a szülőket rendszeresen oltják és féregtelenítik, kiselejtezik az agresszív, gyenge immunrendszerű és öröklődő betegségeket terjesztő egyedeket.

Egyéb vírusos és bakteriális megbetegedések:
A sokféle megbetegedés közül azokat emelném ki, amelyek elleni védekezésben mi, a gazdák tehetünk a legtöbbet. A vadászgörények egyes emberi megbetegedésekre nagyon fogékonyak és egyrészről ez a tény teszi őket alkalmassá, hogy széles körben alkalmazzák őket modellállatként bizonyos kutatási területeken. Gazdaként mi azért nem örülünk annyira ennek, egyébként az emberiség részére nagyon is hasznos tulajdonságuknak.
Humán influenza: Elsősorban a fiatal, a megbetegedett családtagokkal szoros kontaktusban élő egyedekben okoz látványos megbetegedést, hasonló tünetekkel, mint emberben. A felnőtt egyedek esetleg csak tüsszögnek, a fiatalok lázasak is lehetnek, illetve a bakteriális felülfertőződés miatt elesetté, bágyadttá, hasmenésesekké válnak.
Helicobakter okozta bélgyulladás: Általában 12-20 hetes korban, hasmenéssel, bágyadtsággal, gyors testsúlyvesztéssel járó betegség. Az állatok gyorsan kiszáradnak az étvágytalanság, az ivóvíz elutasítása és a hasmenés (ami lehet véres) miatt.

Mivel ezek csak kiragadott példák,

bármilyen gyanús viselkedést mutat az állatunk
- étvágytalanság
- bágyadtság
- furcsa testtartás, illetve mozgás
- testsúly csökkenés
- hasmenés
- hányás
- ...,
azonnal forduljunk állatorvoshoz, mert minden késlekedés, minden tétlenül eltöltött perc az állatunk életének rovására fog menni. Sajnos a görények gyorsan kiszáradnak, ha nincs folyadék-utánpótlás. A legyengült, kihűlt állatok életben tartása, gyógyítása pedig szinte lehetetlen feladat.

Gondozás

A vadászgörények eléggé ellenálló állatok. Ha megkapják a szükséges védőoltásokat, csak ritkán betegszenek meg, ha nagy szerencsénk van, akkor soha. Nem árt szem előtt tartani, hogy bármilyen ellenálló fajta is, az embertől mégis könnyen elkap bizonyos betegségeket. Ilyen például az influenza. Ilyenkor az állatnál is az embernél szokásos tünetek (láz, fejfájás, levertség, gyengeség, tüsszögés, orrfolyás, köhögés) jelentkeznek. A mielőbbi gyógyulás érdekében célszerű állatorvoshoz fordulni.

Görényünket feltétlenül oltassuk be veszettség, szopornyica és parvóvírus ellen! Ezek a betegségek - mint az köztudott - az állat pusztulásához vezetnek, de védőoltással megóvhatjuk kedvencünket.

Gondozás

A vadászgörények eléggé ellenálló állatok. Ha megkapják a szükséges védőoltásokat, csak ritkán betegszenek meg, ha nagy szerencsénk van, akkor soha. Nem árt szem előtt tartani, hogy bármilyen ellenálló fajta is, az embertől mégis könnyen elkap bizonyos betegségeket. Ilyen például az influenza. Ilyenkor az állatnál is az embernél szokásos tünetek (láz, fejfájás, levertség, gyengeség, tüsszögés, orrfolyás, köhögés) jelentkeznek. A mielőbbi gyógyulás érdekében célszerű állatorvoshoz fordulni.

Görényünket feltétlenül oltassuk be veszettség, szopornyica és parvóvírus ellen! Ezek a betegségek - mint az köztudott - az állat pusztulásához vezetnek, de védőoltással megóvhatjuk kedvencünket.

Szaporítás

A vadászgörények körülbelül 10 hónapos korukban válnak ivaréretté. Az ivarzás tavasszal kezdődik és akár két hónapig is eltarthat. Fontos tudni, hogy ha a nőstényt nem pároztatjuk be, hormonzavarossá válhat, mely sajnos erősen lerontja kedvencünk immunrendszerét, és nemritkán az állat halálához is vezethet. Ha valaki nem akar kölyköket, célszerű ivartalanítani a nőstényt, ezzel sok problémát elkerülhetünk. Az ivarzás egyértelmű jele a nőstény pérájának (nemi szervének) duzzadtsága és élénk színe.

A fedezési folyamat az emberi szem számára elég durvának tűnhet, de az állatok nem tesznek kárt egymásban. A párzás alatt a hím a nőstényt tarkójánál harapja, fogja, de a folyamat végén található néhány harapás nem tragikus. A párzás akár több óráig is eltarthat.

A vemhesség 42 napig tart, és kb. 1 hét elteltével a nőstény pérája visszaáll eredeti állapotára. Ez akkor is bekövetkezik, ha csak álvemhességről van szó. Elég gyakran álvemhesek a görények, és csak a 42. nap elteltével, a kölykök megszületésével lehetünk teljesen biztosak abban, hogy a fedezés sikeres volt. Állatorvos vagy gyakorlott tenyésztő már a 21. napon ki tudja tapintani az embriókat. A vemhes nősténynek több és jobb minőségű takarmányra van szüksége, és napi többszöri etetésre, hogy szervezetét ne viselje meg a vemhesség és a kölykök is megfelelően fejlődjenek. Ilyenkor táplálékát vitaminokkal, ásványi anyagokkal és kalciummal egészíthetjük ki. Ha az ellés nem indul meg a 42. nap elteltével sem, forduljunk állatorvoshoz!

A vemhesség alatt a nőstényt nem kell elkülöníteni, továbbra is együtt maradhat társaival, játszhat, ugrándozhat. Csak az utolsó héten célszerű külön tenni, hogy felkészülhessen a kölykök érkezésére. A vadászgörények nagyon jó anyák, mindent elvégeznek az elléskor (kölykök tisztogatása, köldökzsinór elharapása stb.). Az ellés a kölykök számától függően 1-4 óráig tarthat. Ha az ellés után a kölykök sírása nem szűnik, valószínűleg az anyának nem indult meg a teje, forduljunk állatorvoshoz. Az újszülött görények körülbelül 6-10 grammosak, vakok, süketek és majdnem teljesen csupaszok. A kölykök elképesztő iramban fejlődnek, ezért fontos, hogy az anya elegendő kalciumot kapjon, hogy kölykeit megfelelően táplálhassa. Három hetes koruk után már naponta háromszor kaphatnak normális táplálékot, így fejlődésük kiegyensúlyozott lesz. A kölykök a harmadik hét végére már 90 grammot nyomnak. A születésük utáni 28-35. napon nyílik ki a szemük és fülük. Az ötödik héten már igazi eleven, rosszcsont görényeket láthatunk játszadozni, ugrándozni, és tanulni a társas élet szabályait.

A görények, mivel nagyon jó anyák, idegen kölyköket is elfogadnak, ami hasznos lehet, ha az egyik anyának túl sok kölyke születik.

 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!